Dzień Polskiej Niezapominajki

15 maja obchodzimy od kilku lat święto polskich ekologów -Dzień Polskiej Niezapominajki.Dziś w naszym przedszkolu królował kolor niebieski- same niezapominajki! W tym roku tematem głównym była rodzina. Dzieci z grupy IV zaprezentowały inscenizację pt. ,,Niemądra Kurka", zaś dzieci z pozostałych grup wykazały się znajomością zwierząt , a także wiedzą na temat rodziny. Podczas spotkania dzieci mogły pośpiewać i potańczyć. Było to miłe i pouczające spotkanie, integrujące dzieci z całego przedszkola.Pamiątką po nim są plakaty  i serca wykonane dla rodziców  z okazji Dnia Rodziny.

 

 

Scenariusz uroczystości  przedszkolnej–                                                                                  

Dzień Polskiej Niezapominajki

Data :15.05.2014r.

Miejsce: sala w przedszkolu

Dzieci: 3-6-letnie (ok.140 osób)

Czas trwania : 45 min

Prowadząca : Małgorzata Wnuk

Cele szczegółowe:

-poznanie niezapominajki jako symbolu polskiej przyrody,

-poznanie serca jako symbolu miłości,

- rozwijanie postawy proekologicznej,

- utrwalanie wiadomości na temat zwierząt (rodzinki),

- budzenie uczuć rodzinnych ,

- rozwijanie umiejętności aktorskich (grupa IV),

- wyrabianie umiejętności właściwego zachowania podczas uroczystości

- integrowanie dzieci z całego przedszkola.

Metody : pokaz, demonstracja, zadań stawianych dzieciom.

Formy: indywidualna, grupowa i zbiorowa

Pomoce dydaktyczne: kostiumy do inscenizacji( spódnice, koszulki, spodnie, peleryny, czapka pilota),model samolotu, piłka- kula ziemska, zdjęcia, ilustracje, zagadki, zadania rysunkowe, pianino, lalka Niezabudka, kwiaty- konwalie, niezapominajki, kartony, flamastry, tablica stojąca ,serca         z papieru (dla każdego dziecka),bęben, napisy ,,mama” i ,,tata”, naklejki – nagrody, maski-świnka , kaczka, wrona, pies, serce z plastiku, plakaty z rodziną -7,płyta z piosenką ,,Ja i ty”.

 

Plan uroczystości :

 1. Powitanie Gości.
 2. Rozmowa na temat Dnia Polskiej Niezapominajki
 3. Pokaz – kwiat niezapominajka i lalka Niezabudka
 4. Inscenizacja ,,Niemądra kurka”- gr. IV
 5. Piosenka ,,Najlepiej jest u mamy”- gr. IV
 6. Zagadki  o zwierzętach: Gr. I -2 dzieci ,,Jak nazywa się dziecko kota? psa? świni? ( chętne dzieci odpowiadają ,po dwa pytania , wskazują zwierzęta na ilustracjach 
 7. Zabawa ruchowa połączona z naśladowaniem głosów zwierząt- czworo chętnych dzieci pokazuje ruch ,a wszystkie dzieci naśladują ich głosy  ,,W chlewiku mieszka świnka”
 8. Gr. II,III i IV (po 2 dzieci z grupy)- zagadki rysunkowe- 1. Połącz zwierzęta w rodzinki, 2.Połącz mamę  z dzieckiem, 3.Policz, ile dzieci ma każda mama .Dzieci rysują i pokazują-  
 9. Zagadki o rodzinie – Gr. IV (5-letnie) i V  po 2 dzieci – 8 zagadek, każda para odpowiada na 4 pytania.        
 10. Zabawa ruchowa przy piosence ,,Ja i ty” – wszystkie dzieci tańczą w miejscu- krok do przodu, krok do tyłu, refren- w miejscu ręce w górze.
 11. Rozmowa ,,Jak należy zachowywać się w rodzinie?”- Gr. VI i VII-po 3 , dzieci  odpowiadają- pomagać sobie, rozmawiać ze sobą, spędzać czas, bawić się, odwiedzać bliskich, robić sobie drobne upominki itp. 
 12. Zabawa rytmiczna przy piosence ,,Słowo mama, słowo tata”
 13. Pokaz serca –symbolu miłości. Rozdanie serc dla dzieci  z wszystkich grup (dla rodziców)-      w kopertach, nauczycielkom.
 14. Zaproszenie do wykonania plakatu- ,,Moja wesoła rodzina”                                                                                                                                            
 15.  Podziękowanie za wspólną zabawę, pożegnanie  Gości.