Grupa I » Jak zrobić pisanki?- gr.I, 08.04.2020 r.

Witajcie!

Dziś przedstawię Wam tradycję robienia pisanek.

Pisanki w Polsce znane są już od wielu wieków i do dziś uznawane są za najpiękniejsze.

Techniki wykonania mogą być dowolne -,,pisanie" woskiem,zdrapywanie,oklejanie,malowanie itp.

Dawniej pisanki to były ozdobione jajka, dziś materiały się zmieniły. Możemy kupić jajka drewniane,styropianowe,plastikowe,ceramiczne a nawet szklane.

Ich ozdabianie jest wielką przyjemnością ,ale też tradycją, o której nie można zapomnieć przed Wielkanocą.

Pisanki dawniej mogły być prezentem. Zdobieniem jajek zajmowały się głównie kobiety i  to one dawały takie jajka w prezencie swoim dzieciom czy chrześniakom.

Ponadto jajka dawały młode dziewczyny kawalerom. Wtedy na takich jajkach mogło pojawić się serduszko, imię chłopaka lub jakaś miłosna sentencja np. „Kogo miłuję, temu pisankę podaruje”.

Gdy chłopak dostał takie jajko mógł się domyślać, że dziewczyna z pewnością się w nim kocha.

Jajka służyły też do zabawy, szczególnie podczas Świąt Wielkanocnych.

Popularna była zabawa w bitki czy na wybitki.

Polegała ona na toczeniu jajek do siebie i obserwowaniu, które jajko się stłucze. Posiadacz stłuczonego jajka przegrywał z osobą, której jako pozostało w całości.

Inną odmianą tej zabawy było stukanie się czubkami jajek i tu podobnie osoba mająca „silniejsze” jajko wygrywała całą zabawę.

Jajko było ponadto ważnym elementem w koszyczku święconym w Wielką Sobotę.

Takie poświęcone jajka nabierały jeszcze większych życiodajnych właściwości.

Jajkiem tym dzielono się na początku wielkanocnego śniadania i wierzono, że zjadając takie jajko zapewniamy sobie szczęście, zdrowie i pomyślność w nadchodzącym roku.

Kawałki jajka dawano też do zjedzenia zwierzętom gospodarskim, aby lepiej się chowały.

Ponadto skorupki jajek rzucano na pole w miejscu zasiewu, aby zboże lepiej obrodziło.

Zapraszam do wykonania pisanek w domu - dowolną techniką.

Poproście rodziców o zrobienie zdjęć -chętnie je obejrzę!

A oto propozycje wykonania pisanek:

Pani Małgosia