Grupa II » Skąd się bierze mleko? -gr.II,07.05.2020 r.

Temat dnia: Skąd się bierze mleko?

„Krowa” - słuchanie wiersza Zbigniewa Dmitrocy.

Krowa ciężko nie pracuje,

Ciągle tylko trawę żuje.

Kiedy się do syta naje,

Dużo mleka dzieciom daje.

Rozmowa kierowana pytaniami:

• O kim jest wierszyk?
  • Co je krowa?
  • Co nam daje krowa?

„Przysmaki” - zabawa dydaktyczna.

Na stoliku ułożone są 2 koła z tasiemki (nad jednym z nich jest obrazek krowy), obok jest rozsypanka obrazkowa, np. masło, ser biały, ser żółty,jogurt , chleb, jabłko, gruszka.

Dziecko kolejno wybiera jeden obrazek z rozsypanki, określa czy produkt na nim przedstawiony jest zrobiony z mleka i umieszczają go w odpowiednim kole.

„Krowa na łące – krowa w oborze” - zabawa z czworakowaniem

Rodzic wyznacza miejsce w pokoju – ,,oborę".

Na hasło: „Krowa na łące!- dziecko chodzi na czworakach i muczy :muu, muu.

Na hasło: Krowa w oborze! - idzie na czworakach w wyznaczone miejsce i odpoczywa.

„Mleczne smakołyki” - zabawy matematyczne.

Dziecko rozwiązuje zadania, układając i przeliczając produkty (lub ich opakowania), o których mowa w zadaniu.

• W lodówce były 3 jogurty. Kasia zjadła 1. Ile jogurtów zostało w lodówce?
  • Codziennie na śniadanie Kasia, jej mama i tata wypijają po 1 szklance mleka. Ile szklanek mleka potrzeba im wszystkim na śniadanie?
  • Na talerzu były 3 kanapki. Kasia zjadła 1. Ile kanapek zostało na talerzu?
  • Dla dwójki dzieci mama kupiła jogurty: po 2 jogurty dla każdego dziecka. Ile jogurtów kupiła mama?
  • Ustawiamy w szeregu kilka jogurtów, każdy w innym smaku. Kolejno: truskawkowy, brzoskwiniowy, jagodowy, gruszkowy.Pytamy ile jest jogurtów? Jaki smak ma pierwszy jogurt? Jaki smak ma drugi, trzeci, czwarty. Na którym miejscu stoi jogurt brzoskwiniowy, truskawkowy, jagodowy.