Grupa II » Zdrowe przedszkolaki -gr. II ,15.04.2020 r.

,, Zdrowe przedszkolaki"

Witam Was, drogie przedszkolaki !

Dzisiaj mamy zajęcia o zdrowych przedszkolakach.

Zaczniemy od ćwiczeń na zdrowie:

,,Ruch to zdrowie!" – zabawa ruchowo-naśladowcza.Rodzic wypowiada sylabami słowo, a maluchy wykonują do niego przypisany ruch: piłka – ska­czą obunóż; bączek – wykonują obrót; rower – biegnąc, tworzą z rąk „młynek”; koło – two­rzą duże koło.

,,Tam i z powrotem "– zabawa ruchowa z elementami czworakowania i pełzania. Dzieci stają się na końcu dywanu . Ich zadaniem jest przejście na drugi koniec dywanu w sposób określony przez rodzica lub rodzeństwo (np. skacząc, czołgając się na brzuchu, idąc na czworakach). Drogę powrotną pokonują w wymyślony przez siebie sposób.

A teraz poproście rodziców o przeczytanie tekstu .Będzie kilka pytań.

,,Przepis na zdrowie"  Ewa Stadtmüller

Przedszkolne spotkania czytelnicze to było coś, za czym Piotruś przepadał.

W taki dzień nie było mowy o marudzeniu przy wstawaniu czy ubieraniu się.

No bo kto by nie chciał posłuchać, jak prawdziwy pogromca pożarów czyta o Wojtusiu, który został strażakiem, albo kiedy przychodzi policjant, taki w mundurze, na dodatek z psem, który we wszystkim go słucha.

Pani Basia nigdy nie zdradzała, kto będzie kolejnym czytającym gościem, więc Tygryski umierały z ciekawości.

– Może przyjdzie do nas kosmonauta? – próbował się domyślać Kuba.

– A może… aktorka – marzyła Ania.

Jak się okazało, nikt nie trafił, bowiem do czytania kolejnej książeczki zasiadł… pan doktor.

Wszyscy myśleli, że wybierze jakąś lekturę o leczeniu ludzi czy zwierząt, a tu niespodzianka. Gość przyniósł ze sobą książeczkę o… jedzeniu.

Jej bohaterką była mała dziewczynka o bardzo ładnym imieniu: Marcelka i bardzo „smacznym” nazwisku: Pierożek. Na dodatek mieszkała w Gołąbkowie i miała mnóstwo pysznych przygód.

Wystarczyło o nich posłuchać, żeby od razu zaczęło człowie­kowi burczeć w brzuchu. Pan doktor chyba to przewidział, bo po lekturze zaproponował smako­witą zabawę.

– Aby być zdrowym, trzeba jeść zdrowe rzeczy – oznajmił i razem z Panią Basią zaczęli układać na stolikach miseczki z pokrojonymi pomidorami, ogórkami, papryką, sałatą…

– Waszym zada­niem będzie przygotować sobie zdrowe kanapki – wyjaśnił gość – a my z waszą panią zobaczymy, jak wam się to uda.

Kanapki mają być pyszne, zdrowe i kolorowe. Mogą też być zabawne. Z pla­sterków sera, listków pietruszki czy ziarenek słonecznika da się układać małe obrazki, śmieszne buźki i inne rzeczy.

Zresztą nie będę wam podpowiadał, bo słyszałem, że pomysłów tej grupie nie brakuje. Zobaczymy, komu się uda zrobić najpiękniejszą kanapkę.

Możecie pracować sami, ale jeszcze lepiej w zespołach, bo co dwie, albo trzy głowy, to nie jedna.

Tygryskom nie trzeba było dwa razy powtarzać. Z zapałem zabrały się do dzieła.

Już po chwili rozkrojona bułeczka zamieniła się w łódkę, a rzodkiewkowy kapitan wciągnął na maszt żagiel z li­ścia sałaty.

Na kanapkach dziewczynek pojawiły się kotki o ogórkowych oczach i szczypiorkowych wąsach.

Plasterki z małego pomidorka raz-dwa zamieniły się w koła paprykowego samochodu, a wśród listeczków pietruszki „zakwitły” rzodkiewkowe stokrotki.

Pani Basia biegała z aparatem od stolika do stolika i robiła zdjęcia.

– Zaraz zjecie te swoje arcydzieła, więc niech zostanie po nich chociaż fotografia – śmiała się.

Pan doktor też był zachwycony.

– Warzywa mają moc potrzebnych nam witamin – tłumaczył – a na dodatek wyglądają tak ape­tycznie…. Oczywiście, pod warunkiem że przygotowaniem zdrowych kanapek zajmą się tacy ar­tyści jak wy.

Na zakończenie spotkania wszyscy zasiedli do stołu, aby sprawdzić, czy kulinarne dzieła sztuki są równie smaczne, jak śliczne. Były.

- Kto odwiedził grupę Tygrysków?

-O czym opowiadał pan doktor?

-Jakie zadanie miał dla małych przedszkolaków?

-Co powinniśmy jeść, żeby być zdrowym?

-Co oznacza określenie „zdrowe jedzenie”?

-Dlaczego powinniśmy jeść dużo warzyw i owo­ców?

-Jakie znacie owoce i warzywa?

Na koniec poproście rodziców o pomoc  w narysowaniu  swojego  ulubionego  warzywa lub owocu, następnie je  pokolorujcie.

Pozdrawiam Was i do zobaczenia!

Pani Sylwia