Logopedia -08.06.2020 r.

Zabawy słowno –ruchowe.

Znaczenie zabaw słowno - ruchowych:

- doskonalą pracę aparatu mowy,

- poszerzają słownik i rozwijają świadomość językową,

- rozwijają słuch fonemowy i uwrażliwiają na rytm,

- ćwiczą pamięć wzrokową, słuchową i kinetyczną,

-  kształtują umiejętność koncentracji uwagi,

- doskonalą sprawność manualną oraz koordynację słuchowo-wzrokowo-ruchową,

- wyciszają, uspakajają, odprężają i niwelują napięcie mięśniowe,

- zaspakajają potrzebę ruchu,

- rozwijają świadomość własnego ciała.

Propozycja zajęć logopedycznych dla dzieci młodszych-przykłady zabaw słowno–ruchowych:

Wiosenna burza

Deszcz już pada kap, kap, kap. ( dzieci poruszają palcami i powtarzają - kap, kap, kap )

Z chmury sypnął wielki grad. ( dzieci uderzają piąstkami w uda )

Wiatr się zerwał, szu, szu, szu. (dzieci poruszają ramionami uniesionymi do góry i powtarzają - szu, szu, szu )

Ciszę przerwał, chu, chu, chu. (dzieci powtarzają - chu, chu, chu )

Wszystko w koło pociemniało. (dzieci obracają się wokół własnej osi z dłońmi zasłaniającymi oczy, raz w prawo, raz w lewo )

Cii ucichło, cii, cii, cii. (dzieci  kładą palec na usta i powtarzają cichutko - cii, cii, cii )

Bum – zagrzmiało, bum, bum, bum. ( dzieci jednocześnie tupią, klaszczą i głośno krzyczą – bum, bum, bum )

Lepiej w domu poczekajmy. ( dzieci kucają i robią daszek nad głową )

Razem deszczu posłuchajmy. ( dzieci uderzają palcami w podlę i powtarzają - kap, kap, kap )

Płatki kwiatów na drzewach