Logopedia - 23.06.2020 r.

Zabawa logopedyczna – „Zwierzęta małe i duże”.

1. Rozmowa kierowana, poszerzanie słownika biernego i czynnego:

– jak nazywają się zwierzęta, które  widzisz na ilustracji oraz ( starsze dzieci ) opisz zwierzątko, które najbardziej lubisz

-  czym ma pokrytą skórę,

- jaki ma kolor,

-  co daje człowiekowi,

- gdzie mieszka – stajnia, obora, kurnik …

2.  Jak nazywają się młode tych zwierząt ( cielaczek, źrebiątko , ….)

3.  Jakie wydają dźwięki – naśladowanie odgłosów zwierząt z różnicowaniem na młode i dorosłe   zwierzęta – uczenie dzieci modulowania głosem i uświadamianie im, że głos może być wysoki - cienki ( małe zwierzęta ) oraz niski – gruby  ( dorosłe zwierzęta ).

4. Zabawa w logopedyczne  kalambury – rozwijanie wyobraźni i pomysłowości, ćwiczenie koncentracji uwagi, uwrażliwianie na szczegóły -  podczas „przedstawiania zagadki ruchowej” z naśladowanie poruszania się i odgłosów  zróżnicowanych na młode i dorosłe zwierzęta.

oprac. Eliza Adamczyk-Sykut